11 Kasım 2017’de Gazi Üniversitesi’nde Enerji Sistemleri Mühendisliği altında Burhan DEMİRCİ liderliğinde kurulduk. Erken dönem gelişimimizde ise burada adını sayamayacağımız kadar çok sayıda Gazi ve diğer üniversitelerdeki öğrencilerin de rol aldığı alanında bilgili mühendis ve gönüllülerden oluşan bir ekip ile MÜYENDİS adı altında kurulmuş bir web sitesidir.

Vizyon-Misyon

Müyendis olarak, öncelikli Türkiye sınırlarında bilimsel aydınlanmayı ve küresel ölçekteki kitlesel bilimsel farkındalık mücadelesini daha da ileri götürmektir. Bu çerçevede; her türlü bilim ve teknoloji alanlarında özgün, güvenilir yazılarla açık bir kaynak oluşturmak amacıyla 7’den 70’e herkesin kolayca yararlanabileceği en büyük bilim arşivini oluşturmaya çalışmaktayız. Bu arşivimizin en önemli özelliği, bugüne kadar genellikle bilim oluşumları tarafından üzerinde durulan haber ve bilimsel gelişme odaklı yayınlardan ziyade, temel konsept ve konuları anlamaya ve anlatmaya yönelik bir eğitim projesi inşa etmemizdir. Bu sayede halkın sadece bilimsel gelişmelerden haberdar olmaktan ziyade, bu gelişmeleri yorumlayabilecek akademik altyapıyı kısmen de olsa sağlamayı ve bir çok farklı konsept şeklinde sunmayı amaçlamaktayız.

Çalışmalar

Dijital Yazılı İçerikler: Makaleler ve Yazılar

Sitemizde, enerji anabilim dalı başta olmak üzere, çeşitli modern bilim dallarına ait, temel düzeyden akademik düzeye kadar değişen bir ölçekte kavramsal tanımlama, akademik örnekleme ve kuramsal analiz yayınlarına yer vermekteyiz.

Eğitim Portalı

Makele ve içeriklere ek olarak üniversite kaynakları ve sektöre yardımcı olmak adına çok çeşitli indirilebilir içerik ve online hesapla araçları sunmaya çalışıyoruz. Bunun dışında özgürce konuların tartışıldığı bir soru-cevap platformu ve gittikçe büyüyen bir teknik terimler sözlüğümüz mevcuttur.

Akademik

Müyendis olarak, ekip üyelerimiz akademik basamakları tırmanmayı sürdürdükçe, akademik literatüre yaptığımız katkılar da artmaktadır. Bu sayede diğer dallardan olan bilim insanlarıyla da birçok farklı nedenle iş birliği yapmaktayız, ortak etkinliklerde bulunmaktayız, ortak yazılar kaleme almaktayız ve ortaklaşa yayın yapmaktayız. Bu da doğal olarak Müyendis’e katkı sağlamaktadır.

Video İçerikler

Video içerikler hazırlamak üzere YouTube kanalımızı yayın hayatımız ile birlikte devreye aldık. Ağırlıklı olarak özellikle altyazılandırma çalışmaları ile Türkçe bilim videosu içeriklerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Henüz hayata geçiremediğimiz, proje aşamasında olan sosyal sorumluluk projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalar yapıyoruz.

İnternet Sitesi

İnternet sitemiz 2017 yılında yayın hayatına başlamıştır. Site geliştirmeleri ve teknik sorumlumuz olarak Ö.F. KARA destek vermektedir.

Ekol

Çeşitli üniversitelerde yapılan lisansüstü araştırma ve tezlerde Müyendis, internet aracılığıyla ve sosyal medya üzerinden bilim anlatıcılığı konusunda bir ekol olma amacı taşımaktadır.

Ekol dahilindeki en önemli prensiplerden biri de ikiye bir yaklaşımıdır. Müyendis, kendisine katkı sağlayan ve destek olan herkese tanıtım, saygı, destek gibi açılardan ekstradan geri dönüşlerde bulunmaktadır.

Ekolün bir diğer önemli özelliği, Müyendis’in ilkeleri arasında da yer alan açık kapı politikasıdır. Bu politikanın bir uzantısı, her Müyendis okurunun aynı zamanda bir katkı sağlayan olabilmesidir. Ancak bir diğer önemli uzantısı, Türkiye içerisinde ve dışarısında benzer amaçlar güden oluşumlarla karşılıksız bir destek çabası içerisinde olunmasıdır. Bu süreçte, özellikle, Müyendis gibi Türkiye’nin en önde gelen bilim platformları arasında bulunan Fizikist, Mühendis Beyinler, Mühendistan, Elektrikport, Teknik İçerik, Mühendishane, Tesisat, Enerji Portalı gibi site ve sayfalarla birçok projeler için ortak hedef belirlemesi yapılmıştır.

Ekol dahilinde sürdürülmekte olan yaklaşımlardan bir diğeri, haber-odaklı içerik yerine kavram-odaklı içerikler üretilmesidir. Bunun en temel amacı, okurlara kazandırılması hedeflenen bilimsel ve akademik analiz yeteneğidir. Bu bakımdan, bilimsel gelişmeleri olduğu gibi yabancı kaynaklardan çevirerek aktarmak yerine, yazarlardan/çevirmenlerden gelen katkıları ve analizleri de içeriğe harmanlamaktadır.

İsim ve Slogan

İsim, Müyendis’nın kurucu üyelerinden Burhan DEMİRCİ tarafından önerilmiş ve ekibin kuruluş aşamasında oy birliğiyle kabul edilmiştir. İsim, aynı zamanda Müyendis’nın Türkiye’deki etki ve yayılma politikasına yönelik olarak, köklerini tüm Anadolu coğrafyasına ithafen “Müyendis mi olcan?” söylemine  gönderme yapmaktadır.

Ekibin sloganı ise, tüm bilimleri ve bilgileri farklı sunuş yöntemleri ile biraraya toplamak amacına yönelik seçilmiştir:

“Bilginin Harman olduğu Site!”

Logo

Müyendis’in logosu, 23 Ekim 2017’de, Burhan DEMİRCİ tarafından tasarlanmıştır. Temel tasarım fikri üzerine, SEZGİN’nin yönlendirmeleri ışığında logo şekillenmiş ve detayları netleştirilmiştir. Müyendis’in halen kullanılmakta olan logonun, son derece sade; ancak çok sayıda mesajı o sadelik çerçevesinde yansıtabilmesi hedeflenmiştir ve yeni logo tasarımı E.KAVAK tarafından tamamlanmıştır.

Sosyal

Müyendis hakkında sürekli güncel kalmak için e-postanızla ücretsiz abonelik başvurusu yapabilir ve bizleri sosyal paylaşım platformlarından takip ederek destek olabilirsiniz. Başlıca olarak sitemizde bulunan videolarımıza YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz. Facebook, İnstagram, Linkedin, Pinterest, MIX sayfalarımız dışında site kullanıcıları ve yöneticileri ile daha hızlı haberleşebileceğiz Whatsapp kanalımız bulunmaktadır. Ayrıca Müyendis ailesine ait sosyal içerik bölümüyle daha samimiyiz.

MÜYENDİS AİLESİ

Reklam Engelleyici Algılandı!

Sitemizin gelişmesine katkı sağlamak ve size daha iyi bir hizmet sunabilmek için lütfen kullanmış olduğunuz eklentiyi kapatın ve sayfayı yenileyin.