Güneş Enerjisi

On Grid Solar (Şebeke Bağlantılı) Sistem

On Grid (Şebeke bağlantılı) Solar sistemler; güneş panellerinden üretilen elektriği inverterler ile tek faz ya da üç faza dönüştürerek çift yönlü elektrik sayacıyla elektrik şebekesine veren sistemlerdir. On grid sistemler hem yüksek güçte santral sistemi olarak hem de evsel tüketimi karşılamak amacıyla kurulabilir. Başlıca iki tip şebeke bağlantılı fotovoltaik sistem vardır;

  • Aküsüz şebeke bağlantılı sistem
  • Akü yedeklemeli şebeke bağlantılı sistem

Aküsüz sistemler temel olarak iki bileşenden oluşur; PV paneller ve şebeke bağlantılı (on-grid) inverter. Böyle sistemlerde şebeke herhangi bir sebeple kesilirse, inverter de otomatik olarak kendini kapatır ve sistem artık elektrik üretmez. Bu sayede sistem güvene alınır. Ayrıca şebeke bağlantılı inverterlerin çıkışlarında verdikleri elektrik enerjisini şebekeyle uyumlu hale getirmeleri (frekans ve senkronizasyon ayarı) zorunluluğudur. Eğer şebekeyi algılamaz ise inverter çıkış vermez.

 Akülü sistemlerde ise PV paneller ve şebeke bağlantılı inverterlerin yanında aküler ve şarj kontrolörleri de kullanılır. Aküler sayesinde elektrik şebekesi kesilse ya da arızalansa bile sistem güç sağlamaya devam eder. Elektrik kesintisinin istenmediği yerlerde bu sistem tercih edilir.

Güneş Paneli

Panel

Şebeke bağlantılı solar sistemler şebeke odaklı çalıştığı için güneş panellerinin voltaj değerleri çok önemlidir. İnverterlerin çalışabileceği voltaj aralığına göre paneller bağlanmalıdır. Panellerin güç değerine göre voltaj ve akım değerleri değişmektedir. Yeni nesil sistemlerde şebeke bağlantısı için 250W ve üstü paneller tercih edilir.  Bu sistemler için de panel kapasitesi belirlenirken off-grid sistem tasarımlarında olduğu gibi kış şartlarına göre ortalama güneşlenme süresi önemlidir.

Şebeke Bağlantılı İnverterler

İnverter

İnverter, şebeke bağlantılı sistemlerde güneş panellerinden alınan elektriği elektrik şebekesine göre tek faz veya üç fazlı AC elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Bu inverterler özel tasarımlı inverterlerdir. Hem Güneş panelinden gelen hem de şebekeden gelen güç ile beraber çalışır. Güneş panelinde güç düşümü meydana geldiğinde veya geceleri şebeke elektriğinden destek alır veya doğrudan bağlanır. Gelişmiş inverterlere data logger bağlanarak üretim kapasitesi anlık olarak takip edilebilir.

Şebeke Bağlantılı inverterlerin kapasitesi ve modeli, güneş panellerinin toplam üretim gücüne paralel olmalıdır. Burada %10 tolerans payı olabilir. Sistemin uygulanacağı yerdeki elektrik hattının tek faz ya da üç faz olma durumu da bilinmelidir.

Çift Yönlü Elektrik Sayacı

Elektrik Sayacı

Çift yönlü elektrik sayaçları, tek yönlü elektrik sayaçları gibi şebekeden gelen elektriği tüketim hattına iletir. Tek yönlü sayaçtan farkı ise harici bir yerden üretilen elektriği de ters olarak elektrik şebekesine iletmesidir. Akıllı çift yönlü  sayaçlarda üretilen ve tüketilen elektriği üzerindeki dijital ekrandan takip edebilirsiniz. Ay sonu üretiminiz tüketiminize göre faturalandırılırsınız.

Aküler

jel akü

Güneş paneli ve rüzgar türbini ile enerji üretilen sistemlerde genel olarak kuru tip veya jel akü kullanılmaktadır. Araba aküleri veya sulu tip aküler yenilenebilir enerji kaynaklarında kullanım için uygun değildir. Bunun temel nedeni sulu tip akülerin sağlıklı çalışma için titreşim ihtiyacı duyması ve güneş enerjisi uygulamalarındaki gibi yavaş, sürekli doldur-boşalt durumunda kısa sürede ömürlerini tamamlamalarıdır.

Şarj Regülatörü

Regülatör

Şarj kontrol cihazı güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemlerinde, gündüz güneş panellerinden gelen elektrik akımını, kontrollü olarak aküye dolduran cihazlardır. Ayrıca, bu akımı belli bir müddet (aküler doluncaya kadar) akülere gönderir. Aküler dolduktan sonra akımı keser. Böylece, aküleri fazla şarja tabii tutmaz. Akülerin ömrü de daha uzun olur.

Solar şarj kontrol cihazı güneş panelinden gelen akıma ve toplam güneş paneli gücüne göre seçilir. Piyasada Pwm ve mppt şarj kontrol cihazı olarak tanınan çeşitleri ve seçimleri arasındaki farklara başka bir yazımda değineceğim.

Şebeke bağlantılı sistemlerin avantajları

  • Sistemde akü gibi enerji depolama birimleri kullanılmayacağı için ek bir maliyet olmaz.
  • Üretim-tüketim mesafesinin uzaklığı ve depolama dönüşümleri olmadığından kayıp minimum olacaktır.
  • Üretilen enerji şebekeye bağlı olduğu için yük fazlalığında şebeke devreye girerek enerji kesintisi yaşanmaz.
  • Sistem tasarımı yapılırken, yükün tamamını karşılanması gibi bir zorunluluk olmadığı için istenilen miktara ve alana göre tasarım yapılabilme esnekliğine sahiptir.
  • Sistemin kurulu gücü kolaylıkla değiştirilebilir.
Kaynak
12
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

enerji sistemleri
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün